averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Goddess, as soon as I laid my eyes on you I knew you were divine; but you did not tell the truth. Yet . . . I beseech you not to let me live impotent among men,
Ok I need help asap 15 points!
How many apples can I buy if each apple is 2 dollars and I have 280 apples
During which era did the Sanxingdui culture exist?A. the Neolithic ageB. the Zhou periodC. the Xia periodD. the Shang period​
Compare √7 and √12 plotted on the number line. What is the approximate difference in tenths between the two values? A number line going from 0 to 4. Points Sta
Beth is meeting with some Japanese representatives. Even though she wouldn't do this normally, she brings a small gift to the meeting because she knows this is
Determine the explicit formula of the following sequence -3,-18,-108...
Read this excerpt from Eleanor Roosevelt’s "What I Hope to Leave Behind." As I see it we can have no new deal until great groups of people, particularly the wom
What is 2-2 please help
Jorge is willing and able to pay up to $25 for an authentic autograph of Michael Jordan that he buys for $20. Melissa requires a minimum price of $16 before she