20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

I need to find the answer to number 2
Paul can type 60 words per minute and Jennifer can type 80 words per minutes.How does Paul's typing speed compare to Jennifer's
I need help ASAP please
understand that amassed in paragraph 3 means
why would the rumor of a government contract change the value of this companys stock
Identify the sentence in which the underlined word or words are punctuated incorrectly. A) Pam was (well prepared) for the debate. B) She had (read three quar
Need it right now please
What should the power status of a circuit be when measuring resistance with an ohmmeter?
Five friends found a dollar on the ground and decided they each should get 1/5 of it. What amount of money will each friend get? $0.05 $0.20 $0.30 $0.80
10. What is the purpose of the introduction in an essay? A. To establish the main idea of the essay. B. To focus on current statistics C. To explain