juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In March 2012, Yoshiro Inc.. decided to retire an outstanding bond issue before maturity. The coupon rate on the bond issue was 5%. The bond was issued in 2011
Can someone please help me?
Part II: Constructed Response (2 pt) 4) (LT #5) One of the games at a carnival involves trying to ring a bell with a ball by hitting a lever that propels the ba
Multiply What value is in Row 2 Column 2 of the SOLUTION Matrix? 2
If you would help me with this, I would be very grateful! Solve these exercises using Ruffini's rule.
Graph y=6x−7 Identify the x-intercept.
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!!! Given the following system of equations and its graph below, what can be determined about the slopes and y-intercepts of the syst
mention four negative effects of irresponsible discussion of reasons for gender based violence to the victims​
76% of the grade 5 pupils are girls.Express 76% as decimal. a.0.076b.0.76c.7.6d.76.0​
A 330.-ohm resistor is connected to a 5.00-volt battery. What is the current through the resistor?