anabandavidales
anabandavidales anabandavidales
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can purchase 2 sodas for 3 dollars, how much does 6 sodas cost?

Respuesta :

BenDaChickenMaster
BenDaChickenMaster BenDaChickenMaster
  • 05-02-2021

Answer:

It costs $9

Step-by-step explanation:

Lets look at the ratio:

2/3

We need x:

6/x

Make an equation using the butterfly method:

3(6) = 2x

Simplify:

18=2x

Divide both sides by 2:

x=9

It costs $9

Answer Link
jaidyn200524 jaidyn200524
  • 05-02-2021
if you purchase 2 sodas it’s $3, 4 sodas it’s $6, and 6 sodas it’s $9. so it would be $9
Answer Link

Otras preguntas

16= -5+z/4 a. 69 b. -1 c. 9 d. 59
Can somebody use orthodox in a sentence? Definition- In agreement with.
The term "precision" BEST refers to which of the following? a. whether or not a measurement is correct b. how "close together" a set of measurements is c. wh
write a poem on being a child
Madison is making party favors.She wants to make enough favors so each guest gets the same number of party favors.She knows there will be 6 or 8 at the party. W
Which term is a type of detail? style chronology statistic prose
From what ideals does the United States derive much of its character
how can you increase kinetic energy in a apple
Headlines are sometimes misleading because it is impossible to tell the whole truth in only a few words. a. True b. False
A rental car company charges a fixed fee of $30 plus $0.05 per mile. Let C represent the total cost of renting a car and driving it M miles