ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Consider this quadratic equation. 2x²2²-1=3x+4 Which equation correctly applies the quadratic formula? COA OB. OC. OD. 2= H= H= -(-3) ± √(-3)²-4(2)(-5) -(-3); 2
In △ABC, AB = 13, AC = 20, BC = 21. Find the length of the altitude AD
Which expression represents the number of reams of paper the company produced during the second year?
Hybridomas, which produce monoclonal antibodies, are made by fusing cells of the immune system with.
Use the rational zeroes theorem to write the function in factored form and find all zeroes. Note a = 1. Y =x²-23x² 18x+40
Find the measure of angle x in the figure below 57 61 67
Both Catcher in the Rye and The House on Mango Street deal with the experience of finding one’s identity and the idea of innocence. Write a response in which yo
The difference of the square of a number and 36 is equal to 5 times that number. Find the positive solution.
10 points please help and marked brainlyist
state whether the table represents a relation function both or neither x y 4 -20 1 -17 4 -14 16 5 10 0 -19 -16