asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

At Jones College, there are a total of 100 students. If 30 of the students have cars on campus, and 50 have bicycles, and 20 have both cars and bicycles, then h
what role did sectionalism play in Lincoln's winning the 1860 election?
if a baking tray is 700mm by 600mm, how many of 25cm in diameter can fit into the baking tray?
How do you solve a system of equations by elimination when the signs are the same
What is nth term for 0 6 24 54 96?
what are the main sacred text of judaism
There are 25 servings in 12.5 once bottle of olive oil. How many oncees are in a serving?
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.
What Is Solar Radiation?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?