Alyycat Alyycat
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tia's dessert cost her $2.50 plus 0.15 per topping..

Proportional or non-proporitonal?​

Respuesta :

VeronicaEngland
VeronicaEngland VeronicaEngland
  • 01-03-2021

Answer: Non-proportional

Answer Link

Otras preguntas

What are two ways to find an equivalent ratio for 10:25?
Using a matrix equation solve 3x-8y=-35
Explain how you would construct a linkage map for a human chromosome. What data would you need?
Which places the GREATEST limit on the power of the federal government? A) state courts B) judicial review C) the Bill of Rights D) the President's veto
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50.What is the unit price?
What's the answer to this
Which statements correctly describe something about resources?
Suppose you buy a CD for $750 that earns 4% APR and is compounded quarterly. The CD matures in 3 years. Assume that if funds are withdrawn before the CD matures
Ingroup bias best illustrates the impact of our ________ on prejudice.
What was one of the economic reforms launched by Bashar Assad after his father’s death in 2000? a. moving Syria toward a free-market economy b.removing a boy