ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

A photon has 8. 0 × 10–15 J of energy. Planck’s constant is 6. 63 × 10–34 J•s. What is the frequency of the photon? 1. 21 × 1019 Hz 8. 3 × 10–20 Hz 1. 21 × 10–1
The parkview middle school football team will be playing in the state championship the coach has free tickets to it will be distributed to 52 Baltimore players
one of the angle measures in an isosceles triangle is 40 degrees what could the other two angle measures be
simplify 7/8 x 1 1/3A. 7/24B. 28/24C. 1 1/6D. 1 7/24​
The perimeter of the rectangle shown is 76 cm. It is rotated about line b. A rectangle with a perimeter of 76 centimeters is shown. The rectangle is rotated abo
does the paragraph provide an effective hook to engage with the readers
What are two things an electric circuit needs to work?
Mr.arswan prepares a mixture for a science experiment. He measures 10.5 grams of wood shavings,150 grams of iron filings, and 18.50 grams of salt. What is the t
How were southern African-Americans at a disadvantage during the New Deal era?
1. Comment la famille ou les relations proches se disent-ils bonjour en France?