bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

A mnemonic is a tool that you can use when you are studying to help you do which of the following? a. remember lists or large amounts of information more easily
After the fall of the Roman Empire, the Merovingian dynasty of the Franks __________.
Why did it surprise people when Lorenzo Papatini danced the waltz with his dance partner in Boston? because he made close physical contact with his partner beca
a wind turbine primarily uses which type of energy
In which of the following ways do the national media deliver news to the general public? a.Newspapers and magazines b.Television and radio programming c.Website
18n squared + 57n -10
Suppose the area of a circle is 4π. What is its diameter?
what is the answer to (x-2)(x+2)
Which image marks the shift in the speaker's mood in "The Rainy Day"? A. "Behind the clouds the sun is shining" B. "My thoughts still cling to the moldering
describe the steps involved when water and ice weather rocks