il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the given values is a solution to the equation −4u+3=4u−5
Which sentence is capitalized correctly? “Coach wants me to organize the team dinner,” said Derrick. “Coach wants me to organize the team dinner,” Said Derrick.
The public is not yet able to purchase cars powered by hydrogen fuel cells because engineers have to determine how the cars perform based on which scenario? on
1. How well does Miner seem to know the Nacirema?
Over 400 years ago, the bark of the cinchona tree was discovered to contain a chemical compound called quinine. Quinine was, and still is, used to cure and prev
What is the root word of attribute ?
HELP AS SOON AS YOU CAN!!! what word best describes an appropriate study area?​
Write a brief paragraph describing the following people. Include between 8 and 12 complete sentences. you a good friend Your family in general a member of your
Please help me, I need the answer now! Will mark brainliest.
Im trying to solve this but don’t understand how m-3(-5x+2)+x=42