kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Mauro has 140 ft of rope. He will cut it into two pieces so that the length of the longer piece is 3 times the length of the shorter piece. What will the length
explain how the stomach and the blender are ailke
why do fractions need to have a common denominator before you add or subtract them?
What was the Roman forum?
Andy estimated that he would need 71 feet of lumber for a tree house project. He later found that the actual amount of lumber needed was 60 feet. What was the p
Madagascar (Lesson 06.01) •Which one of the following different creepy crawlers would you likely not discover when exploring the Madagascan forest? – giant hi
Barnacles and whales have a commensalistic relationship in which barnacles benefit. What would most likely happen to the whale population if the barnacle popula
what happens when the smog lifts in los angeles,california
a rhombus can be cut in half by a diagonal to make two isosceles triangle correct or incorrect if incorrect give an example to support why
For my science fair project, Im doing "Which plant fertilizer works best?" Im just not sure which plant i should use. My project is due sometime February 10-20