annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What is 12% of 17.5?
¿Que es la humanización?
what multiplies to -140 and adds to -31
How did World War II change the United States’ position in world affairs?
Gentry poured 23.5 ounces of milk and 7.75 ounces of cream in a mixing bowl. How much more cream could Gentry add to the bowl if the capacity of the bowl is 35.
What is Monachy? Hint: it is a type of government.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Min Jee wants to build a small patio using either brick or paver stones. It will be 70 inches long and 49 inches wide. Each brick covers an area of 3 1/2 inche
what physical property makes metal pots good for cooking?
determine wheter 3x+12+x is equivalent to 4(3+x). use properties of operations to justify your answer. please help! answer only if you know!