tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

Stimulants are designed to stimulate the central nervous system. a.true b.false
How do I solve for slope?
A triangle has side lengths measuring 20 cm, 5 cm, and n cm. Which describes the possible values of n?
What are some of the positive contributions of Oliver Cromwell to Western government?
Why is it important, when first encountering a poem, to pay attention to its form?
the example display proper noun adjective.Los chicos alto
Which choices are real numbers?
A lawn mower is an example of a compound machine.
The Europeans began to colonize areas rich in resources such as rubber and petroleum after . Factories transformed such raw materials into finished goods, but t
What would you enter at the command prompt to start a new bourne again shell session?