nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE PLEASE HELP ME QUICK (THE ONE I CLICKED IS THE WRONG ANSWER) Someone please give me the answer with an explanation.
Let x stand for the number of calories in each individual snack. 25 snacks are sampled at a time. The population mean is 95 calories and the population standard
What is the measure of a 137 degree angle
revise into a thesis statement.10. The Allied Healthcare field is a nice career choice.
Which of the following about independent executive agencies is not true? They advise the President on policy matters. They handle specific concerns of the gover
The Zapatistas are a revolutionary group in Mexico that
1/3x+4=10 What is x?
A student has a 3v cell and the resistance in the circuit totals 6 ohms. How much current would flow in a series circuit?
In which two places is aggregate generally found?
evaluate 0.53n + 5 when n= 3 and when n= -3