sleepingknights789
sleepingknights789 sleepingknights789
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

David bought 3 DVDs for 4 books for $40 at a yard sale. Anna bought 1 DVD and 6 books for $18. How much did each DVD and book cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 02-04-2021

Answer:

dvd cost $12 each

book cost $1 each

Step-by-step explanation:

3d + 4b = 40

d + 6b = 18

substitution method:

d = 18-6b

3(18-6b) + 4b = 40

54 - 18b + 4b = 40

-14b = -14

b = $1

d + 6 = 18

d = $12

Answer Link

Otras preguntas

1. which of the following methods is useful for recovering stolen property? a)seizure a warrant b)stop and frisk c)search with a warrant d)search without a war
The Axis Powers included Germany, Italy, and ___________. A. Canada B. China C. Japan D. Romania
For lunch, Dawn chose green salad, fruit salad, and minestrone soup. Her lunch is rich in which nutrient?
why did henry stanley get involved in finding livingstone?
Pharaohs daily lives
how dose this work out
What is -16, -15.7, -15 1/2, -16 1/4 in greatest to least
On a math test, Jeremy missed 19 points out of 100 possible. What percent of the points did he earn?
what parts of an atom can change during a nuclear reaction that cannot change during a chemical reaction? A. number of protons and electronsB. the number of pr
Maria needs 22 cups of milk to make banana milk shakes for her friends. If 1 pint is equal to 2 cups, how many pints of milk should Maria buy?