hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

evaluate 0.1m + 12n when m=30 and n=1/4
Michael solved this inequality as shown: Step 1: -6(X + 3) + 10 <-2 Step 2: -6x – 18 + 10<-2 Step 3: -6x - 8<-2 Step 4: -6x<6 Step 5: x>-1 What p
A sequence is defined by the recursive function f(n + 1) = f(n) – 2. If f(1) = 10, what is f(3)?
Prior to class, Ralitza received a phone message alerting her to call home immediately. As a result of receiving this message, Ralitza is unable to focus on the
Cumulative preferred stock carries the right to be paid both current and all prior periods' unpaid dividends before any dividends are paid to common shareholder
what kind of government did America made​
Help please, asap, And take your time answering please!
The volume of an object is given as a function of time by V = A + B t + C t4 . Find the dimension of the constant C
Please answer my question! ASAP will give brainliest
number 25 by today..