mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Where land acquired through the Mexican cession is location today
Nine more than four times a number is the same as one less than twice the number. Find the number?
how much of your gross income should you spent on your rent and housing expenses
f (x) = (x^2 + 3x − 4) and g (x) = (x+4) Find f/g and state the domain.
Based on their location in the atmosphere, the layers are able to have their own special characteristics. For example, most weather occurs in the troposphere.
Which sentence is written correctly? Chicken a lean protein, can by prepared, in manyh Chicken a lean protein can be prepared, in many he Chicken, a lean protei
a carnival sold tickets for $1.50 for adults and $1.00 for students. there were 54 tickets sold for a total of $70.50. write a system of equations to represent
HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!
Write a positive or negative number to represent each situation. a. you win 150 dollars in a contest ______ b. a loss of 15 yards in a football game ______ c. 7
Given g(x)=3/x^2+2x find g^-1(x)