jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

What is 34/5 multiply 1/4, show work!!!!
How do you solve for r in the formula a=pi r squared
Find the perimeter of the triangle shown using the Associative proprety. 4 1/2 in 5 1/2in 6 in
Madison is making party favors.She wants to make enough favors so each guest gets the same number of party favors.She knows there will be 6 or 8 at the party. W
The equation of line CD is (y−3) = − 2 (x − 4). What is the slope of a line perpendicular to line CD? a. 1 over 2 b. 2 c. negative 1 over 2 d. −2
Enzymes the activation energy threshold required to start a chemical reaction. Lower raise
To play with matches is wrong. How does the infinitive function in the sentence? As a subject? As an adjective? As an adverb? As an direct object?
Sleep and meditation are examples of a. altered states of consciousness. c. meditation. b. circadian rhythms. d. hallucinations.
Whats the value of the first 8 in 8,644.58
The earth Direct Rotation is call us