brudonttripp
brudonttripp brudonttripp
  • 03-05-2021
  • History
contestada

Why was it so expensive to buy a book before Gutenberg invented movable type?

Respuesta :

jehan43
jehan43 jehan43
  • 03-05-2021

Answer:

Because we buy a book to learn how to read or write we should be grateful for another

Answer Link

Otras preguntas

which symbol will make the number sentence |–13| ? –13 true? = < >
are the answers right, what the answer for the missing
The Iran-Contra affair violated the Reagan administration’s policy of refusing to : negotiate with terrorists. engage the military in the Middle East. sell wea
When people agree that their government has the right to make and enforce law, that government is called?
What is the value of x in the figure? (Figure included.)
Sam is observing the velocity of a car at different times. After three hours, the velocity of the car is 51 km/h. After five hours, the velocity of the car is 5
compare square root of 6 and square root of 8
Why was Lincoln unable to get a position in President Zachary Taylor's administration? A) Lincoln was a charter member of the opposing Whig Party. B) Lincoln ha
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
round this number to two significant figures 72.8