krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP!!!! WILL MAKE BRAINLIEST!!
Which of these statements is conditional?
The absence of probable cause can lead to evidence being inadmissible in court. What other consequence can arise from probable cause not being present during an
write the slope-intercept form of the equation of each line
How many sequences of 6 digits $x_1, x_2, \ldots, x_6$ can we form, given the condition that no two adjacent $x_i$ have the same parity
geometry question! i need help!
Why is scrooge so adamant about not giving away a penny?.
Can someone help me solve this?
Helpppppppp If h = 7 inches and r = 3 inches, what is the surface area of the geometric shape formed by this net?
Zoe has 4 cucumbers she grew in her garden. She wants to share them equally among 3 of her neighbors. How many cucumbers will each neighbor receive? Use the num