Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

What are the good things and bad things about owning a phone?
Factor completely x² - 16y²
The data below shows the number of birds spotted by a bird watcher each hour over 10 hours: 7, 11, 14, 3,17, 15, 21, 17, 10, 12 a. Create a cumulative frequency
What did US car companies produce during world war 2
president Lincoln did not include union border states in the emancipation proclamation because he wanted to
HELP 20 POINTS FOR FULL ANSWER!!! What were pros and cons of utilizing barrel vaults in Roman architecture?
PLEASE HELP! I'M FAILING ALGEBRA CLASS AND I REALLY DON'T UNDERSTAND THIS!The numbers of members in 8 workout clubs are 100, 95, 90, 85, 85, 95, 100, and 90. Su
i need help with 2 more questions ??
Each week during the winter, Judy knits 12 hats. She gives one hat to each of her 14 cousins and donates the rest to a hospital. Let w represent the number of w
some one please help I've been stuck on this question and dont know how to work it out​