weissemma weissemma
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Turkey costs $3.38 per pound. If you buy 2.5 pounds of turkey what is the cost of the turkey?

Respuesta :

multiclan2 multiclan2
  • 02-06-2021

Answer: $8.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a 14 ounce energy drink contains 10 1/2 teaspoons of sugar. How much sugar is in one ounce of the drink?
Mrs.jones is describing a function to her students.she says the output is equal to seven less than twice the input.which of the following equations models this
This statement is objective: 6:30 a. m. is far too early for school to start. true or false
In order to retain labor and keep production up, some plantation owners offered to pay their former slaves a salary to do the jobs they had previously done whil
Correct french translation? La plupart de mes expériences impliquant la culture française ont été principalement effectuée à l'école. Ma première expérience ave
Which part of a plant has the potential to produce a lateral shoot?
persevering will help you achieve your goals. a) noun b) verb c) adjective d) adverb
Create an equation. Use the graph below to create the equation of the rainbow parabola. Graph of a parabola opening down at the vertex 0 comma 36 crossing the x
What carries nerve impulses across the gap between two nerve cells?
What is the word for the definition for the person in charge of a local union?