zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

Solve 1/2 (x+5) < 2 -
When you hear the term financial literacy what fo you think it means
A sample of sugar (C12H22O11) contains 1.505 × 1023 molecules of sugar. How many moles of sugar are present in the sample? Answer without doing any calculations
Describe this painting using the elements of art. A: Picasso uses mostly organic shapes B: Picasso use a variety of geometric shapes that merge together to add
The area of a square lawn is 169 yd2. What is the length of each side of the lawn?
sorry again for asking this but can someone explain this and give me the answer. Been having a hard time learning this.
I need a answer to this
Which of the following is part of a reading strategy to use supporting details to draw conclusions? A. List all the supporting details from a story. B. Ask
Why do you think sociologist have difficulty studying collective behavior?
Find the volume of the rectangular prism. A 28 cm cubed B 42 cm cubed C 24 cm cubed D 168 cm cubed..