shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

24% of 300 is what number
a small class has 10 students, 4 of whom are girls and 6 of whom are boys. the teacher is going to choose two of the students at random. what probability that
Wich of the following is an example of an interest group ?
True or False (50 POINTS!!!) 1. The angle of elevation would increase from the top of a tree and your eyes if you walk towards it. 2. As a plane approaches a p
Modulus function definition
-3(x-1)+7x=27 how do you do it step by step?
What is 1.5 x 10 to the 8th power in standard form
What were the biggest struggles for the average citizen during the Renaissance?
8. June Wilson's account had a beginning balance of $288.43. She made a deposit of $627 and wrote two checks for $35.87 and $263.56. What was the final balance
Explain how it is possible for organisms to play more than role an why it is important