lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

How many different ways can you group a red apple, a green apple, a tomato, and a banana? (For example , I'll place apples in one group, and non-apples in anoth
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
What Is Solar Radiation?
Aside absorbing water and nutrients, what other functions do the roots serve?
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
what are the main sacred text of judaism