lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

[tex]15 + 15 + 30[/tex]
Andy, a developer, is designing a new program. Which tool should Andy use to help him complete his task? A. SQL-Integrity Check B. Unified Modeling Language C.
if a runner is clocked from 20 m to 125 m in 13.5 seconds, what is the runner's velocity in m/s?
Homer spends $10 per week on lottery tickets and $400 per month on rent
In general, which of the following is NOT a critical skill for participating in a sport?
Germany has access to markets for its goods because of its _____
Peers provide practice in emotional regulation, empathy, and _____. a. artistic skills b. romantic skills c. social understanding d. academic skills
Was the United States justified in making these demands
true or false? DNA replication occurs simultaneously at many sites along the molecule speeding up the process of replication.
Which is the following best explains Andrew Jackson’s supporters in the election 1828? Jackson’s supporters were primarily the “common people” Jackson’s suppo