prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes a way that a prior civilization influenced the Aztec empire? A. The Inca left behind altars for animal sacrifice that influence
Subtract. (3x2 + 7) - (3x - 2) A. 3x2 – 3x+ 9 B. 3x2 – 3x + 5 C. 1x2 + 5 D. 1x2 + 9
Which graph represents a function?
PLISSSSSS HELPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which statement supports the author’s main claim? **a government of three branches with equal powers does not exist -Humans are capable of creating a fair syst
The North Division of XYZ Corporation had average operating assets of $1,110,000 and net operating income of $295,200 in January. The company uses residual inco
(b) Which of the following is a mixture? A.Sodium chloride solution B.Sodium chloride C.Sodium D.Chlorine
Can you help me solve this please
Which of the following is an equation of a line parallel to the equation y=-5x-1 A. y =5x + 3 B. y = -5x + 3 C. y=-1/5x+3 D. Y = 1/5x+3
What is the phenomenon that many types of data analysis become significantly harder as the dimensionality of the data increases