bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes king Phillips war? A) colonists fought the English army B) it was fought between England and France C) native Americans
HELP!!! This Venn diagram shows sports played by 10 students . Let event A = The students plays basketball . Let event B = The student plays soccer . What i
simple[tex] \frac{x {}^{2} + 12x + 36}{x {}^{2} + 4x - 12 }[/tex]​
Some Children play on the swings, but others went down the slide what is the underlying conjunction connection in a sentence?
how long did it take to build the eiffel tower
Rewrite the repeated addition problem as a multipication problem and solve. 9/12+9/12=?
So, my buddy is new to doing Calculus and needs help understanding this equation, it would be very appeciated for some help
combine the like terms in the following 5y-2x+6+4x+8y-2​
Find the solution to the following equation by transforming it into a perfect square trinomial. x2 – 12x = 13 a {46, 55} b {–1, 13} c {–15, 2
The temperature scale witch starts at absolute Zero is the