alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

The sum of the lengths of any two sides of a triangle must be greater than the third side. If a triangle has one side that is 18 inches and a second side that i
john wrote a letter (past participle)​
What is the value of x?
Look at the image for the question?
x+1=0 Giải hộ em với
hi, define chemistry and mention the three branches of chemistry answer it fast .Good night​
Find the area of ABCD
Identify the importance of good governance for running the government of Bangladesh....?
Use the drop-down menus to identify where commas are needed to set off introductory words/phrases in the following paragraph After a long and party-filled weeke
A doctor instructed her patient to take regular insulin injections. Without the insulin, the patient’s body will not maintain homeostasis and will be in danger