lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

The process by which an organism effortfully controls behavior in order to pursue important objectives is known a
Only answer number 31.Easy.
How the borders of europe and the united states have changed since the cold war?
How did workers respond to their low wages and working conditions?
Which president cautioned the united states about hte importance of monitoring the power of the military-industrial complex?
What is the description of ∠2 as it relates to the situation shown? Question 17 options: ∠2 is the angle of elevation from the airplane to the radar tower.
please answer quick you will be rewarded handsomely!!!
The Queen cannot see the Ghost when it appears.
what is the measure of an exterior angle of a regular octagon
why did americans want to cut back immigration