britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

your monthly living expenses are $1500 on an income of $1,650 per month. your goal is to have an emergency fund of 4 times your monthly living expenses. your em
Completely factor the polynomial. 4x^2 20x 25
Expressions equivalent to 3/4x^3
who is the elected military leader of venezuela?
Unfinished products used in producing other products
what is the mass of one mole of caco3
Find the first fourth and eighth terms of A(n)=-2•5^n-1
if m1=40, find the measure of m7
Which of the following leaders and groups disagreed about the French Rovolution
niveles del lineal y productos a ubicar en cada uno