LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not true of both ancient Chinese and ancient Indian society and government? Trade was an important part of both of their societies. Bo
which of the four countries of southern europe is richest, and which is the poorest?
Use the following excerpt from the Civil Rights Act of 1964 to answer the following question: "(2) No person acting under [the] law shall --" "...(B) deny the r
Who did Asoka seek after conquering kalinga
Two buildings on down town mall each have a mass of 26000000 kg and as separated by 550 m from center of mass what is the force of attraction between them
Describe the functions of hydrochloric acid and pepsin in the stomach
Please help ASAP I also need the answer for part b also
An interior angle of a regular polygon has a measure of 108°. What type of polygon is it
Select all the depositions features that are listed below. A) cliff B) river C) delta D) valley E) sandbar
Describe Canada's diverse population and what ethnic groups make up the overall population.