mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Give the equation of a line that is perpendicular to the line y= -4/5x+8
HELP PLEEES ASAP i am so lost
Keith will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $49.98 and costs an additional $0.14 per mile driven
Directions: Read the following passage. Then decide whether the student sample at the right (or below) cites the passage acceptably in MLA style or whether the
Write Dif it is Deforestation Lif it is Land Conversion. U if it is Urbanization, B if it is Beach and Bay Rehabilitation and Cif it is Climate Change and Disa
number 9 !!!! please answer !!!! explain how u got the answer and the answer of cpurse
pls help i will give brainliest!
Graph the following equation on the graph C = 7250 + 205s
Pls help me for 50 brainlist
I have 4 questions that I need someone to check. PLEASE I'm unsure if my answers are 100% or not. Please help! A. Which of the following would be the correct wa