mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

a car's velocity changes from 32m/s to 96m/s in an 8.0-s period. what is its acceleration?
PLEAS HELP. A museum is creating an exhibit about atoms.Which type of exhibit would best explain what atoms are. A:put an atom on a poster in the exhibit
Calculate the average speed of a gazelle that runs 140 meters in 5.0 seconds.
A student was asked to use the formula for the perimeter of a rectangle, P = 2l + 2w, to solve for l. The student came up with an answer, P -2w=2l. What error d
Igneous rocks with an andesitic composition ________.
How were marriages arranged in medieval European society?
72/100 in simplest form
How do you change a fraction to a decimal
How much more money do 10 T-shirts cost that 6 T-shirts? Explian how you found your answer.
my number has 2 hundreds the tens digit is 9 more than the ones digit