s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Pls help pls Don’t just use up my points
A cycliest rides at 30 kilometers per hour. how far will travel in 21/2 hours
Anika's dream job is to work as a scientist for NASA. Which education path will help her achieve her goal? A. A humanities major at a four year university. B. A
Which of the following revisions would you make to keep the meaning of the sentence and use the active ve The winning goal for the Tigers was scored by Sean. O
In 1911 Ernest Rutherford did a famous experiment using fast-moving alpha particles as bullets and very thin gold foil as a target. The results of this experime
What methods are acceptable for the destruction of protected health information?.
donner found a shortcut that would shave_off the journey, a saving of_​
what can we build with glucose?
What is the y intercept
When and where did farming begin in India HELP MEEEEE