aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

4. Why will some counties grow and others decline in population?
Which molecule has the greatest vapor pressure at 25 degrees C Acetone or ethanol Explain why
Is x = y a function?
Where is the xylem located in the vascular bundle? What is the function of the tracheid cells? Vessel elements?
Oceanography What is a Hot Spot? How does it contribute to biological diversity in the oceans?
What is the LCM of 2,6,18 and 21
A host was given the IPv4 address 192.168.3.219/27. What are the total number of hosts available in the network? Select one: оооо
what impact do humans have on the carbon cycle that disrupts its equilibrium
9. Mr. Martinez is buying equipment for his school's computer lab. He has a budget of $7500. New desktopcomputers cost $600 each and new tablets cost $500 each.
Air friction damps a tuning fork so the amplitude decreases by 1/10 per second. Resonances] 10 Hz. what % chnge in frequency results?