victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

how did the philosophies of Thomas Hobbes and john Locke differ ?
A gas station charges $3.25 per gallon of gasoline. How much will you pay for 20 gallons of gasoline?
in what way do elisas feelings and action towards the stranger change during her interact with him
Mi tío y yo somos trabajadores sociales. Nosotros consejos a todos nuestros clientes. (dar / a ellos)
Solve for x: (2 points for correct answer, 3 points for correctly showing your work) 1. 4(3x-5) + 2x = 8 solve for d: 2. 1/4 x d + 3/4 (d+16)= -5
what are some good essay topics?
Beyond even racism, what motivated southerners in their determination to expand slavery into western territories?
Why is it important to review your lease agreement carefully before signing it?
The root of 6 corn plants had depths of -3.54 feet, -2 4/5 feet, 3.86 feet, -4 1/8 feet, -4.25 feet, and -3 2/5. How many corn plants had roots between 3 and 4
Miguel, an unusually uncontrollable child, runs around the house endlessly, has little sleep, and often has temper tantrums. his mother exclaims to the family d