jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

A​ student's course grade is based on one midterm that counts as 5​% of his final​ grade, one class project that counts as 15​% of his final​ grade, a set of ho
Determine the inductive reactance for a 50 mH inductor that is across a 15 volt, 400 Hz source.
Rheumatoid arthritis symptoms and treatment
On a day when the temperature is 8 degrees Celcius, what is the speed of sound in air, in units of m/s.
By the end of the 1800s, there was a change in the nature of the immigrants coming to the United States. Immigration from Northern Europe—England, Ireland, Germ
What impact did the napoleonic wars have on popular culture.
The sun is properly classified as a type of: A. star B. planet C. moon
What inference can be made about the Cyclopes?
Examine the impact of risky behavior on the different spheres of well being by conducting an interview
Plant cells can better tolerate exposure to hypotonic solutions than can animal cells. Which one of the following helps to best explain why plant cells can bett