madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

What type of function would you use to sum values in individual pixels in a multi-layered raster data set? Select one: A. local function B. zonal function C
A BMX bicycle rider takes off from a ramp at a point 2.4 m above the ground. The ramp is angled at 40 degrees from the horizontal, and the rider's speed is 5.9
PLS HELP FAST!!!Q1. What is the value of x? Enter your answer in the box.Q2. What is m∠DHG? Enter your answer in the box.
Why are paleoseismological data useful in forecasting earthquakes?
Explain why Gauss' Law doesn't work on dipoles.
Which word best fills in the blank? Tienen _______. Necesitan comer. A. prisa B. cuidado C. hambre D. razón
math: x+6y=12 solve for y plz help me asap thankss
Some individuals are unable to eat or drink dairy products containing lactose. What causes them to be unable to tolerate lactose in their diet? A) They are alle
To gain acceptance for the Constitution, the Federalists promised __________. Question 10 options: to lower taxes to give states more rights to enact a bill of
True or False : An individual who accepts the Islamic faith is a Muslim, meaning “one who has submitted.”