aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the sequence is arithmetic, geometric, both, or neither. 1, 4, 9, 16, 25, . . .
Explain why the solution of 5x – 3 > 14.5 or 2x+54 has a solution of all real numbers, with one exception​
According to the california insurance code, who is responsible for submitting a life agent's appointment?
I have an assignment for economics and I have to ask around what is some "problem" that you would like to be easier to deal with (ie. it takes too long to cook)
90% What are the exact solutions of x2 – 5x - 1 = 0? (5 points) x=51 V29 x = 80% 5+29 x = 51 V21 20% x = -51 V21
Please help me out!!!!!!!!!!
Why, by the start of 1929, did more than half of the u.s. population was living below the poverty line?
The reaction of ammonia with α-ketoglutarate is catalyzed by _________ and requires _________ as a reactant.
Suppose f(x)—>300 and g(x)—>0 with g(x)< 0 as x —>5. Determine lim x—>5 f(x)/g(x)
Ok i need a real math expert to help me with 1,2,or3 questions consider it a challenge diet one to answer gets thanked and is marked brainliest