joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Directions: Write T it the statement is 1. Radiant energy spreads out from its source in all directions. 2. Electromagnetic radiation includes only visible ligh
A 17-year-old girl is hospitalized for appendicitis, and her mother asks the nurse why she is so needy and acting like a child. The best response of the nurse i
What is the full form of WHO?
“an inconvenient truth” summarized with key figures please
what is computer hardware and list types of computers hardware
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association) of haryana
Tả cảnh không khí ngày tết
1560ml means___ l and____ml
The figure below shows a partially completed set of steps to construct a rhombus PQRS: Two equal sides of a rhombus PQRS are drawn. PQ that makes an acute angl
4. On page 160 of parable of the sower, Lauren states, "So, in the company of others, plundered my family's home." How are the lines above representative of the