nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Marta gives long, involved answers to every question, even simple ones. She uses technical vocabulary even if the people she is talking to do not understand it.
How do errors in population dynamics affect global population estimates? A Errors in developing regions have a larger impact on global estimates. B Errors in on
2 Sophia is conducting an experiment to see if eating gummy bears before a race makes athletes ru gummy bears, and other runners won't get any gummy bears. She
What type of number is √14? (square root of 14) Multiple answers can be selected. A. Rational B. Irrational C.Natural D. Whole F. Integer
what are advantages and disadvantages of RAF​
Is it A,B,C,D or E let me know ty
what is the value of 100 3/2 ?​
I don’t understand the question 2 for this math equation.
So first I have to write on the bottom so it say I have to write an explanation about why my activity was scientific and I have to put which field of study my a
Factor x² + xy-2x-2y.​