goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

What are behaviors that make up good public speaking?
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
Show that the set of all elements of the form (x²y, x³z, 2xy - z), where x, y, z ∈ ℝ, is a subspace of ℝ³.
Contact lenses 1. should/shouldn't be worn.
Are there any specific modules or functionalities in QuickBooks designed to address Singapore's accounting and tax regulations?
what is the theme of the poem the toy?​
Based on the cartoon, which conclusion can be drawn about colonial concerns toward English policies? A Colonists support an increase in taxation by the British
Consider these functions: f(x)=x+1 g(x)= 2/x. Which polynomial is equivalent to (f· g)(x)? A. 2/x+1 B. (2x+2)/x C. 2/x +1 D. 2/x²+x
1. Phionah poured 100cm³ of water. Phionah later mixed 400cm³ of salt solution of density 1.6gcm3 in the water above. Determine the density of the mixture​
What is the shortest delay time, in milliseconds, that wouldcause two 65 Hertz sine waves to be 30 degrees out of phase? Roundyour answer to the nearest hundred