ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Solve. w – 8 = 32 A. 4 B. 24 C. 40 D. 256
Solve. w – 8 = 32 A. 4 B. 24 C. 40 D. 256
WHAT IS BIGGER 3/4 OR 11/16 EXPLAIN
what is the square root of 1026?
What is the base word if the word relationship
How did agricultural affect population
What is 4 ten thousands 4 thousands times 10
Emma needs 2 pounds of ground meat to make meat loaf. She has one package with 2.36 pounds of ground meat and another package with 2.09 pounds of ground meat.
Water is to moisten as spade is to dig. synonym analogy antonym analogy description analogy function analogy
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26