dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Why did many European nations quickly join World War I following the assassination of Archduke Ferdinand in 1914?
When do expressive and receptive language development begin?
Recently you've noticed that the supply of disposable diapers at your day care facility is being used faster than usual. You've had to place an order twice this
Desalination _____. a. adds salt to freshwater b. removes salt from freshwater c. prevents saltwater from being used in mining d. allows saltwater to be use
Combine like terms. 9 + 3x – 9x + 16 a. 18x + 3x + 16 b. 19x c. 25 – 6x d. 3x + 16
Who is Montesquieu ?
Why have improvements in microscopes over time resulted in revisions in the cell theory? They have revealed new information about cell structure and processes.
15. In Mesoamerica, the shift to basic crops, including corn, beans, and squash, is referred to as the _______ revolution.
What is the area of the polygon?
Which of the following Cold War practices likely had the most significant psychological impact on citizens?