intelligentbelle intelligentbelle
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

A box of 100 personalized pencils costs $\$30$. How many dollars does it cost to buy 2500 pencils?

Respuesta :

cattypatlover cattypatlover
  • 02-04-2022

Answer:

$750

Step-by-step explanation:

2500 divided by 100 = 25 and 25 x 30 = 750

Sorry if im wrong

Answer Link

Otras preguntas

which statement best describes capitalism
First two lessons : £12.75 each lesson All other lessons : £20.00 Each lesson Leah has some lessons with Stan's driving school. The total cost of lessons is £30
5+5(x+4) less than or equal to 20
When is the absolute value of a difference equal to the difference of the absolute values?
In a parallel circuit, the voltage is _______ across all branches
What is 7 hundred x 10 in unit form?
The equation of a line is -6x-2y=-18 what is the X-intercept of the line? A.) 3 B.) 9 C.)-3 D.) -9
Which example shows an organism maintaining homeostasis? a. a lizard changing color to avoid a predator b. a person sweating on a hot day c. a bacterium dividin
Esteban counted the number of steps it took him to walk to school.He counted 1,138 steps.How many steps does he take walking to and from school each day?
An atom of element X has one more shell of electrons than an atom of beryllium, but it has one less valence electron than beryllium. Which element is element X?