777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

The on-campus Starbucks store sells an average of 4,000 cups of coffee per day. Assuming the store is open 365 days per year and also assume daily sales to be n
Helppppppppppppppppppp
In the Legal Language, what is double jeopardy?
dans parents are going to pay for half his car if he gets a 90 average in math for all four marking periods and the final exam. Here are his grades for the firs
Match the pronoun with the sentence it belongs to. Match Term Definition Tú A) ________ necesito el libro y una regla en la clase de matemáticas. Él B) ______
which element does the following box notation represent: 1s2s2p3s3p4s3d A.) Co B.) Ni C.) Fe D.) Cu
Which of the following choices evaluates - 2x + 4x, when x = -2? A8 B-8 C-16 D. None of these choices are correct.
how do the democratic and republican parties compare now to back in the 1800s
when would you use a perspective view in lieu of an isometric drawing?
Helppppppppppppppppppp