workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

who were the big four in ww2
10. What's the volume of a block of ice measuring 3 meters long, 1.5 meters wide, and 2 meters high? © A. 12 cu. m O B. 900 cu. m 0 C. 6cu. m • D. 9 cu. m
COS(60°) what is the answer
I fell into one of those online list rabbit holes and wasted nearly an hour reading about surprising things that are coeval, like the first fax machine and pion
The price of a computer component is decreasing at a rate of 15% per year. If the component cost $70 today, what will it cost in tree years?
What is the current in a 10V circuit if the resistance is 20?
would you rather be immortal or undying
Enter the volume of the right rectangular prism in cubic centimeters.
Please answer the question in the picture I will mark brainliest
Use the quadratic formula to solve for x. Round your answer to the nearest hundredth. If there is more than one solution, separate them with commas