CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

is 5 X 1 1/6 equal to 5 5/6 ?
What is the name of this ion: Cl- a. calcide b. chlorate c. chloride d. chlorine ion
What is bigger to charge or 6 feet
What does 3.14 stand for?
Angela works 1 1/2 hours a day and is paid $7 per hour. She works 5 days a week. How much does Angela earn in 7 weeks?
Members of the Supreme Court serve for eight-year terms. a. True b. False
Which of the following is not a type of committee existing in the United States Congress? A. permanent or standing committee B. select or special committees C.
Why did Jamestown s location cause hardship for the colonists?
What value of z makes the equation true? Show your work. [tex] \frac{1}{6} = \frac{x-7}{12} [/tex]
What is 32% more than 75% of 102?