kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

How many times larger is 6 × 10^12 than 2 × 10^7? A. 30,000 B. 3,000 C. 3,000,000 D. 300,000
The purpose of a campaign is to get an official elected or .Which statements apply to campaign finance and the laws controlling it? Check all that apply.
Why is excretion necessary to maintain homeostasis?
The delegates of the Second continental congress who were ready to declare independence were from which area? A. New England B. The southern colonies C. Queb
The price of a dozen eggs was $1.63. Suppose the price increases m dollars per dozen and then the price decreases $0.12 per dozen. Which expression represents t
HAMLET ACT 1 what does polonius tell Ophelia to do? Why?
In 1980, Alfa Romeo introduced the first _______ system to smooth a rough idle caused by ignition and camshaft timing changes.
What is one way the Spanish War of Independence encouraged those in the colonies to seek new political and economic rights? Colonies took advantage of Spain’
I hat was “reborn” during the Renaissance?
How does a wilted rose represent/symbolizes dark romanticism